MAYALI TIRTIL POAÇA

Perşembe, Nisan 19, 2012

Sıra geldi poaça tarifimize :) Aslında bildiğimiz mayalı poaça hamuru. Şekli farklı. Bugün de annem denemiş çok beğenilmiş. Annemlerle yaptığımız günde tekrar yapmayı planlıyorum :)

Yarımşar su bardağı ılık süt, sıvı yağ, su, 1 tatlı kaşığı şeker, 2 tatlı kaşığı tuz ve 2 yumurtayı  (1 tanesinin sarısı üzerine sürülecek), 1 paket yaş maya  karıştırıp aldığı kadar un ile yoğuruyoruz. Kabarana kadar dinlendiriyoruz. Üzerinde durulması gereken nokta poaça  ve kekte kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olması. Yumurtalar ve maya da bu duruma dahil :) Gerçekten kabarmasında çok etkili. Bir de şekil verip yumurta sürdükten sonra fırını çalıştırmadan 15 dk gibi bir süre dinlendirirsek faydalı olacaktır.
Resimde görüldüğü üzre şekillendirip tepsimize diziyoruz. Yumurta sürüp kızarana kadar pişiriyoruz. İçli yapmak istersek uç kısmına içimizi yerleştirip te sarabiliriz. Ben ilk deneyişimde çok kabaracağını düşünemedim. Kocaman kocaman oldular. :) O yüzden küçük yapmakta sakınca görmeyin. Afiyet olsun arkadaşlar. Allaha emanet. Hoşçakalın :)

You Might Also Like

0 yorum